Menu
Esenciální oleje - 1. část

Esenciální oleje - 1. část

Esenciální oleje - jsou organické, těkavé kapaliny, které jsou vylučovány z různých částí rostliny, jako jsou semena, listy, plody, květy, pryskyřice a dřevo. Vědci stále nemohou přijít na jedinou formulaci, která by popsala všechny nádherné vlastnosti těchto látek. Nicméně, jejich účinnost při léčbě a prevenci mnoha nemocí, stejně jako jejich vliv na hormonální pozadí a psychický stav člověka je vědecky prokázaný fakt.

K dnešnímu dni lidé používají asi 3000 olejnin, a každý olej nosí název podle rostliny, ze které se vyrábí, např. levandulový, pačulový, pomenrančový, atd. Proto je vůně esenciálního oleje, kterou dýcháme, "duší" mateřské rostliny, její podstatou a kvintesencí.

blog by-cosmetics эфирные масла

Rostliny si tyto oleje vyrábí a používají pro samoléčbu, vábení hmyzu prevenci infekcí patogenními houbami a bakteriemi, ochranu před pozřením zvířaty a také jako "strategické rezervy" v případě potřeby nouzové regenerace. Esenciální oleje se hromadí v těle rostlin ve speciálních formacích zvaných "nádoby". Podíl olejů v rostlinných surovinách je extrémně malý, od 0,01 % do 6 % její hmotnosti. To určuje vysokou cenu esenciálních olejů. Posuďte sami: pro výrobu 200 g růžového oleje potřebujete tunu čerstvých okvětních plátků z růží!

Je zajímavé, že složení základních olejů získaných z rostlin stejného druhu, se mírně liší v závislosti na stáří rostliny, v oblasti, kde se pěstuje, klimatických podmínkách a dokonce denní době, kdy byly suroviny sklizeny.

Esenciální oleje nejsou oleji v běžném slova smyslu. Jakýkoli "normální" rostlinný olej se skládá z estrer glycerolových trihydrickoholů a vysoce molekulárních mastných kyselin. Příklady takových olejů, nazývaných "mastné" nebo "základní" jsou olivový, slunečnicový, lněný, jojobový, avokádový, hroznový olej a mnoho dalších. A látky, které nazýváme esenciálními oleji, jsou vícesložkové směsi organických sloučenin, zejména terpeny a terpenoidy, stejně jako estery, organické kyseliny, alkoholy a uhlovodíky. To znamená, že pokud rozdělíme všechny organické látky do tří hlavních skupin, a to bílkovin, tuků a sacharidů, pak budeme odkazovat základní oleje na tuky, ale také na uhlohydráty. Navíc se na vzduchu jakýkoli éterický olej velmi rychle odpaří a nezanechává žádné stopy.

blog by-cosmetics эфирные масла

Lidstvo od nepaměti používá éterické oleje v přírodní kosmetice a léčitelství. Jedna z hypotéz uvádí, že východní alchymisté jako první objevili experimentální léčivou "esenci" rostlin při destilaci různých organických látek, a pak se tato znalost dostala do Evropy. Existují doklady o výrobě, použití a exportu esenciálních olejů ve starověké Indii, Persii, Egyptu, Řecku a Římě. Cena takového výrobku byla nesmírně vysoká a každá kapka byla zaplacena zlatem. Není divu, že vzácné oleje byly považovány za dar bohů. Tehdy neměli moderní znalosti o biochemii a medicíně, nicméně si dobře uvědomovali výhody esenciálních olejů. Ve skutečnosti mají esenciální oleje, bez výjimky, antibakteriální,antiseptické a protizánětlivé účinky, které blahodárně působí na emocionální a duševní zdraví. Podporují samoregulační mechanismus těla, pozitivně působí na nervový systém, stimulanty a adaptogeny. Oleje se také aktivně používají v kosmetologii a dermatologii. Pomáhají obnovovat a udržovat krásu a zdraví pokožky a vlasů.

Objevte naše přírodní šampóny Silk Dreams pro mastné a Silk Dreams pro suché a normální vlasy s esenciálními oleji.

Moderní člověk je zvyklý na léčbu antibiotiky a dalšími silnými farmaceutickými přípravky, které často zmírňují pouze symptomy onemocnění. Neřeší její příčiny, které potlačují přirozenou imunitu. Proto je pro nás tak těžké uvěřit v "univerzální" vlastnosti bylinných přípravků, které jako kdyby mávnutím kouzelnou hůlkou mohli jednoduše léčit onemocnění. A nutí tělo bojovat s potencionální zdravotní hrozbou. Abychom pochopili, jak tato "kouzelná hůlka" funguje, je třeba si uvědomit klíčovou vlastnost esenciálních olejů. Při otevření jakékoli lahvičky získáme odpověď: vůni!

Co víme o vůni, a dopadech, které má na naše tělo? Samozřejmě, pro každou kulturu a pro každého jednotlivce existuje řada "pozitivních" a "negativních" vůní. Ale s vysokou mírou pravděpodobnosti na nás všechny vůně růží působí příjemně, čerstvé pečivo vyvolává chutě a s vůní jehličnatých lesů se cítíme svěže a vesele. Takže náš mozek reaguje na vůni. V nosní sliznici, která je "branou" našeho čichového orgánu, je asi 100 milionů nervových buněk - receptorů, které reagují na vzdušné nebo potravinové molekuly aromatických látek a vnímají informace o těchto paších. V reakci na stimulaci receptorů, mozek téměř okamžitě obdrží nervové impulsy. Pouze přímé fyzické účinky, jako je mrtvice nebo popálenina, mohou být vnímány rychleji. Po "rozpoznání" vůně nebo zápachu přiřazuje k pachu hodnocení a dává tělu signály o nebezpečí, vzrušení, uvolnění a tak dále. Kromě toho nervové buňky vylučují speciální látky - neurotransmitery, jako je adrenalin, noradrenalin, dopamin - které mají přímý vliv na nervový systém, emocionální stav, hormony a imunitní systém.

blog by-cosmetics эфирные масла

Čichové centrum je nejstarším oddělením mozku, které vzniklo ještě dříve než vizuální a sluchové. Úzce souvisí s limbickým systémem, který řídí všechny lidské emoce, kreativitu, paměť, sexualitu a autonomní funkce v těle (krevní oběh, trávení, dýchání, uvolňování hormonů). Takže pachy přímo ovlivňují nejen psychický a emocionální stav, ale také kontrolují fyziologické procesy v těle. Náš mozek přijímá vstupní signály, převádí pachy do emocí. A emoce jsou schopny udržet nebo naopak potlačovat lidské zdraví. Je dokázáno, že tyto negativní emoce, jako apatie a úzkost, snižují ochrannou funkci lidského těla a to je poté náchylné k infekcím. Pozitivní emoce jsou přirozenými imunostimulanty. Samozřejmě, unikátní "multi" kompozice éterických olejů nedávají šanci různým patogenům, např. alkoholy mají antivirový účinek.

O tom, jak se získávají esenciální oleje, jak si vybrat kvalitní kosmetiku bez chemie a jak je možné použít levné syntetické oleje, píšeme v článku Esenciální oleje - 2. část.

×

Банк: BCA
Счет IDR: 1350439966
Счет USD: 1356611111
Компания: PT Bali Ytka
Адрес банка: Jl. Raya Ubud No 10X, Ubud, Gianyar, Bali, Indonesia
SWIFT CODE: CENAIDJA
BRANCH CODE: 0135
BRANCH CLEARING: 014-0449

Bank: BCA
Account IDR: 1350439966
Account USD: 1356611111
Company: PT Bali Ytka
Address: Jl. Raya Ubud No 10X, Ubud, Gianyar, Bali, Indonesia
SWIFT CODE: CENAIDJA
BRANCH CODE: 0135
BRANCH CLEARING: 014-0449

Bank: BCA
Rekening IDR: 1350439966
Rekening USD: 1356611111
Erusahaan: PT Bali Ytka
Alamat bank: Jl. Raya Ubud No 10X, Ubud, Gianyar, Bali, Indonesia
SWIFT CODE: CENAIDJA
BRANCH CODE: 0135
BRANCH CLEARING: 014-0449

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací Rozumím